Kandované nebo sušené ovoce v čokoládě recept

Top Recepty Zavařeniny

Suroviny na recept

1-2 čokolády Figaro na Vaření (použil jsem celkem jednu celou čokoládu a asi 6 čtverečků)
cca 4 lžičky sušeného mléka (dobrovolné), případně mléko polotučné vyvařené (40ml by mělo stačit)
cca 2 lžičky kakaa (dobrovolné)
kandovaná pomerančová kůra přibližně ze 4 velkých pomerančů nebo jiné kandované nebo sušené ovoce. Dobré jsou sušené rozinky, brusinky nebo arašidy nesolené.

Postup receptu

  1. V tomto receptu jsem použil kůru ze 4 větších pomerančů. Kandovaná byla podle mého receptu Kandovaná pomerančová kůra (bez mezokarpu). Důležité na této kůře je, že bílou část kůry jsem odstranil ještě před kandováním.

  2. Kůru jsem pak ještě důkladně propíchal nástrojem vyrobeným ze špendlíků, aby byla opravdu měkká a dobře se kousala. Na kandování kůry jsem použil méně cukru a proto není přeslazená. Je to zhruba 50g cukru na kůru z jednoho pomeranče. Pokud narazíte na pomeranče, které mají víc hořkou kůru obalte to ve více vrstvách čokolády.

  3. místo, kde budeme moci promíchat směs v chladu při teplotě cca 4-8°C (v zimním období to můžete dělat na balkóně) jinak nejspíš velký hrnec s ledem, na který umístíte nádobu se směsí

  4. hodit se může krabice, např. od bonboniéry do které dáte potravinářský papír. Do toho pak budete vykládat jednotlivé kousky čokolády, tak aby se neslepily

  5. Pomerančovou kůru jsem již předtím nakrájel na tenčí proužky o šířce kolem 5-10mm. Špičky jsem odkrájel. Nakrájím si čtverečky a obdélníky o velikosti podobné jako u rozinek. U nahořklé kůry lépe menší kousky. Kůry bylo po nakrájení přibližně tak 4 hrsti (bohužel jsem to nezvážil). Dám do misky na balkón nebo do mrazáku vychladit.

  6. Do kovového hrnce dám roztavit 5 čtverečků čokolády Figaro na vaření. Nedělám to přímo na ohni, ale buď ve vodní lázni nebo občas odstavuju hrnec z plamene. Přidám trochu sušeného mléka nebo kakaa aby bylo směsi více.

  7. Dávkování: Pokud přidáváte jen kakao, tak asi půl malé lžičky na 3 čtverečky čokolády. Kakao totiž hodně zahustí čokoládu. Pokud vám ujede ruka tak jako mně, tak prostě přidejte čokoládu aby to nebylo příliš husté.

  8. Pokud přidáváte jen sušené mléko, tak můžete dát asi tak 4 malé (čajové) lžičky.

  9. Pokud nemáte sušené mléko a odvařili jste trochu mléka, tak seškrábněte mléčný škraloup světle žluté barvy a přidejte ho tam. Pokud máte mléko úplně zaschlé tak ho seškrábněte, přidejte pár kapek vody, udělejte těstíčko, a přidejte ho tam (jen trochu)

  10. Pokud chcete dát mléko i čokoládu tak na 5 kostiček čokolády dejte půl lžičky kakaa a asi 3 lžičky sušeného mléka.

  11. Čokoládu si namícháte podle svých představ. Vypnete plyn. Asi minutu počkáte až to trochu vychladne (větší hrnec s tlustým dnem bude určitě chladnout déle než minutu - mě stačila minuta). Jakmile se to trochu zchladí, aby to bylo hustější, ale ne moc husté, připravte si krabici s papírem a přinesete vychlazenou směs.

  12. Následuje rychlý postup: Směs smícháte buď přímo v hrnci nebo ve velké míse. Celá akce by neměla trvat déle než 1 minutu. Dobře to promícháte. Ideální stav je takový, že čokoláda začne brzo tuhnout, ale ne tak rychle aby vám to ztuhlo ještě jak to mícháte. Tuhnout to má až jak to vyndáváte na papír a oddělujete od sebe jednotlivé kousky. Pokud směs nebyla dostatečně vychlazená nebo čokoláda byla teplá, tak vám to bude na rukou ulpívat. V takovém případě jděte na balkón i s krabicí s papírem (nyní chápete proč se hodí ta krabice). V chladu při 4°C oddělujete jednotlivé kopečky a dělíte je. Jde to rychle. Jakmile vidíte, že čokoláda už moc tuhne a kousky nejsou od sebe oddělit, tak jděte zpět do tepla a pokračujte v teple. Takto předejdete tomu lepení na prsty. Jakmile máte rozlepené jednotlivé kousky, máte první vrstvu hotovou.

  13. Pokud se chcete zbavit čokolády na rukou tak zase do chladu, aby čokoláda ztuhla a pak zase do tepla a odrolit čokoládu do mísy.

  14. Tento postup opakujete minimálně 3x. Tzn. shladit směs, připravit teplou čokoládu, chvilku počkat, aby nebyla znatelně teplá (bude mít tedy teplotu kolem 36-37°C). Rozdělit to na papír nebo přímo v hrnci venku. Nejlépe se takto pracuje s arašidami, které chytají jen velmi málo čokolády.

  15. Postup opakujeme v několika vrstvách. S jednou čokoládou a něco jsem aplikoval 3 vrstvy.

  16. Nakonec jsem setřel čokoládu z rukou a vrátil ji do hrnce. Vybral jsem ty kousky, které se mi nepovedlo pořádně obalit. To co mi zbylo jsem se pokusil roztopit, ale to se mi už nepovedlo tak jak u normální čokolády na vaření. Tato směs připomíná hustotou mléčnou čokoládu Figaro (která není na vaření a neroztopí se vám). Protože tam nebylo dost tuku neměla správnou hustotu jako u původní čokolády. Na sebe nalepila zbytek čokolády co byl v hrnci (hrnec tedy zůstal skoro čistý). Vzal jsem tu čokoládovou kouli a plácl jsem to do mísy s tím zbytkem co jsem chtěl ještě obalit. Promíchal jsem to a na balkoně jsem to obalil. Jde to tedy i když máte čokoládu opravdu hustou.


Líbí se vám recept? Sdílejte tento jednoduchý recept!