Žitný kvásek recept

Top Recepty Pro začátečníky

Suroviny na recept

celozrnná žitná mouka jemná
žitná chlebová mouka
voda

Postup receptu

  1. Ve větší sklenici (1,5 - 2 l) dobře rozmícháme asi 100 ml vlažné vody a tolik celozrnné mouky, aby vzniklo těstíčko kašovité konzistence (asi jako na lívance). Raději spíš hustší, kvašením zřídne. Sklenici přikryjeme čistou utěrkou a necháme stát v teple, na lince, do druhého dne.

  2. Druhý den by na kvásku měly být vidět malinké bublinky, náznak toho, že se něco děje. (Pokud se neděje nic, necháme být do 3. dne a teprve pak přikrmíme.) Kvásek tedy nakrmíme - dobře přimícháme asi 70-100 ml vlažné vody a mouky tolik, aby ve sklenici bylo opět těstíčko o konzistenci kaše. Necháme stát v teple.

  3. Třetí den už kvásek určitě mírně nakysle voní. Přikrmíme jako 2.den a necháme v teple. (Dala jsem mouky víc, než bylo třeba, kvásek putoval nahoru pomaleji, do menší výšky, ale pak neklesl. - Nakrmený kvásek jde nahoru, a když pak klesne zpět, říká se mu hladový a je to známka toho, že by se měl přikrmit.)

  4. Čtvrtý den kvásek výrazně kysele voní i chutná. Je třeba ho znovu přikrmit. Když nakrmený leze nahoru, dá se z něj už péct - ochutí nám těsto. Ale kvásek opravdu silný máme asi až po 14 dnech pravidelného omlazování.

  5. Možná to vypadá složitě, ale není. Kvásek je v podstatě jen pod naším vedením zkažená, zkvašená směs vody a mouky....(ještě k fotkám - první dva dny kvásek bydlel v 7 dl zavařovačce, až 3. den byl přestěhován do větší, asi 2 l zavařovací sklenice.) Po 4.dnu kvásek uchováváme buď na lince a krmíme denně (pokud denně pečeme) nebo ho nakrmíme, hodinku necháme v teple a pak, uzavřený, uložíme do lednice. Tam vydrží bez nakrmení 4-5 dnů. Pak je třeba ho vytáhnout, hodinku nechat v teple, přikrmit, zase asi hodinu nechat na lince a teprve pak znovu uložit do lednice.


Líbí se vám recept? Sdílejte tento jednoduchý recept!